Košík je prázdný
Informace

Instrukce k používání olověných baterií uvnitř vozíku

Je Váš vozík vybaven trakčními olověnými bateriemi? Značka Selvo používá baterie vykazující výjimečnou kvalitu a
odolnost oproti bateriím, které používá většina ostatních výrobců. Počet cyklů životnosti může být i několikanásobný,
než je běžné. I přesto je třeba dodržet závazné instrukce, které jsou specifické pro všechny trakční olověné
sériově zapojené baterie všech značek.

Zde pro Vás máme tři nejdůležitější instrukce.

IMG_20210421_164607

Vozík je potřeba nabíjet bezprostředně po každém i sebemenším vybíjení a to do
plna.

Častá chyba je, když uživatel nenabíjí ihned, protože např. jel jen kilometr a neklesla čárka na displeji. Každá
hodina kdy baterie není 100% nabita postupně snižuje kapacitu baterie. Navíc neodpojujte nabíječku dříve než
hodinu poté co se přepnulo indikační světlo nabíječky na nabito. Jde o nutnou udržovací fázi. Nikdy však naopak
nenechávejte nabíječku připojenou déle než 24 hod. Pokud ani po dlouhé době nabíjení (tj. po více než 12 hodinách)
indikační světlo nepřepne na nabito, vyhledejte servis.

272992130_10209558092826571_2795956673942124552_n

ČÍm více baterie vybíjíte, tím nižší je jejich životnost.

Při vybití 80 % kapacity nebo víc nenávratně poškozujete (spotřebováváte) baterie. Baterie jsou spotřební materiál stroje.
Po spotřebování (vyčerpání životnosti) musí být vyměněny. Někomu vydrží roky bezproblémového užívání, někomu
jen měsíce. Počet cyklů jejich životnosti je závislý na hloubce vybíjení. 

Doporučuje se olověné baterie pravidelně nevybíjet více než do 50 %, výjimečně pak do 80%. Při vybíjení pod tuto mez mohou být baterie zcela životnostně vyčerpány např. i během několika takto úplných vybití. Navíc znovu opakujeme nutnost okamžitého nabíjení ihned po každé jízdě.

Všichni výrobci používající olověné baterie uvádějí maximální dojezd stroje. Tento dojezd lze však dosáhnout pouze u nových baterií a dochází při něm, jak již bylo uvedeno, k výraznějšímu spotřebovávání baterií a tím ke zkracování příštího dojezdu. Proto Selvo doporučuje při pravidelném používání kalkulovat optimální dojezdovou vzdálenost na max. cca 70-80% uváděné hodnoty maximálního dojezdu. Pokud potřebujete pravidelný dlouhý, tj. maximální dojezd na jedno nabití, volte raději stroje Selvo osazené Lithiovou baterií, která je vůči hlubokému vybíjení mnohem odolnější a má celkově až 10x delší životnost.

IMG_20220813_161046

Je potřeba pravidelná kontrola balancování baterií, ...

... a nebo dokoupení automatické jednotky balancéru baterií.
U několika sériově zapojených baterií uvnitř stroje dochází používáním k rozhození hladin nabití jednotlivých baterií každé jinak. Pokud nejsou hladiny nabití pravidelně srovnány (balancovány), dojde obvykle při nabíjení k přebití více nabité baterie a při vybíjení k podbití méně nabité baterie bez
ohledu na to, co ukazuje displej stroje. Tím je životnost baterií rychle spotřebována.

Ideální řešení je dokoupení jednotky automatického balancéru, která hladiny stále vyrovnává (balancuje) a tím výrazně prodlužuje životnost
baterií.

Důrazně doporučujeme automatický balancér všem zákazníkům, zejména pak, pokud jsou baterie pravidelně vybíjeny o 50 % nebo více. V takovém případě je balancér prakticky nezbytné zařízení. Pokud s jeho pořízením váháte, mějte prosím na paměti, že musíte často nechat v servisu balancování baterií překontrolovat (zejména po každém vybití pod 50%). Jinak pravděpodobně dojde ke spotřebování baterií velice rychle, což se projeví zkrácením dojezdu na nabití až úplnou ztrátou energie.

Jiní výrobci balancování obvykle neřeší, a proto se potýkají s krátkou životností baterií. Selvo se však snaží udržet dlouhou životnost baterií i celého stroje.

Kontaktujte vašeho nejbližšího prodejce či servis a nechte si poradit. Jsme tu pro Vás!

Platí pro modely: SELVO 3500, 3500Pb2, 31000, 31000Pb2, 31000EB, 41000, 41000Pb2, 41000EB, 4800, 4800Pb2, 4250, 3200, i4400, i4600, i4600L. Neplatí pro modely osazené lithiovou baterií typu Li-ion nebo LiFePO4.

Produkty

Selvo vám přináší firma BG Technik

Firma BG Technik, zkušený dodavatel profesionální techniky s 30letou tradicí, zástupce značek HONDA, HONDA MARINE a VARI, přivádí na trh již 7 let také svou vlastní značku elektromobility - značku SELVO. Výrobky SELVO vyvíjí a zdokonaluje přímo podle potřeb českých zákazníků. SELVO se vyznačuje praktickými inovacemi vhodnými pro ulehčení života osob i zpříjemnění práce. SELVO klade výjimečný důraz na poměr kvality a ceny ve kterém běžně vítězí. Elektromobilitu totiž často provází mýtus, že musí být drahá. SELVO však dokazuje, že v "jednoduchosti je síla" a právě jednoduchá robustní kvalita elektromobilů je někdy tou nejlepší inovací. BG Technik pro prodej a servis této techniky využívá své prodejní sítě, která pokrývá celou Českou republiku a Slovensko.

Honda Power Equipment BG Technik Vari EGO
Selvo Altendorf OAV Vitap